Reklamlar
Popüler Yeniler
Reklamlar
Reklamlar

Son dakika: İstanbul'da alarm! Oraya giden yollar kapatıldı...

26 Aralık 2017

İstanbul'da alarm! Oraya giden yollar kapatıldı...
İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı, Tuzla'da dün akşam saatlerinde 4 mahalleyi etkisi altına alan ve çok sayıda kişinin hastaneye kaldırılmasına neden olan kimyasal koku ile ilgili olarak soruşturma başlattı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi kokunun kaynağını açıkladı. Kokuya, metal ve tekstil sektöründe kullanılan kimyasal yol açtı.

Kaçak kimyasal atıklarının atıldığı alanın yolu İstanbul Büyükşehir Belediyesi ekipleri tarafından demir bariyerlerle kapatıldı.
Tuzla'da dün bazı mahalleleri etkileyen ve çok sayıda kişinin hastanelere başvurmasına yol açan kimyasal kokuya ilişkin, Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma açtı. Başsavcılığın soruşturmayı, Türk Ceza Kanunu'nun 181. ve 86. maddelerindeki, "çevrenin kasten kirletilmesi" ve "kasten yaralama" suçlarından başlattığı öğrenildi. Öte yandan, Şifa Mahallesi Patlayıcı Maddeler Yolu Caddesi üzerinde özel bir vidanjör tarafından kanalizasyon sistemine bırakılan kimyasal atıktan kaynaklandığı üzerinde durulan kimyasal kokuya ilişkin, polis ekiplerinin kamera kayıtlarını incelemeye aldığı belirtildi. Bu arada, kokudan etkilenen ve hastanelere başvuran 97 kişiden 62'sinin bu sabah taburcu edildiği, 35 kişinin ise tedbir amacıyla hastanelerde tutulduğu kaydedildi.

Polis ekiplerinin yaptığı çalışmalar kapsamında, hastanede tutulan bazı kişilerin bilgisine başvurulduğu ve olayla ilgili yürütülen soruşturmanın devam ettiği belirtildi. Tuzla'da dün akşam saatlerinde bazı mahalleleri etkileyen yoğun koku şikayetleri üzerine, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nden yapılan açıklamada, incelemeler sonucu söz konusu kokunun atık su kolektör hattına kaçak deşarj edilen kimyasal atıktan kaynaklandığı duyurulmuştu.

İBB'DEN AÇIKLAMA

İstanbul Büyükşehir Belediyesi kokunun kaynağını açıkladı. İBB'den yapılan yazılı açıklamada, "Dün Tuzla ilçesinde bulunan bazı mahalleleri etkileyen yoğun kokunun atıksu kolektör hattına kaçak deşarj edilen kimyasal atıktan kaynaklandığı kesinlik kazandı. İSKİ'nin yaptığı laboratuvar incelemesi sonuncu metal ve tekstil sektöründe kullanılan Tetrachior cezhene ve Tricholoro ethene maddesi olduğu belirlendi. Soruşturma sürdürülüyor" denildi.

KİMYASAL ATIĞIN OLDUĞU ALANA GİDEN YOL KAPATILDI

Kaçak kimyasal atıklarının atıldığı alanın yolu İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) ekipleri tarafından araçlara kapatıldı. Kaçak deşarj edilen kimyasal atıklardan dolayı kötü kokuların yayıldığı kanal bölgesine gelen İBB ekipleri, bölgeye demir bariyerler döşeyerek araç girişini engelledi.