Reklamlar
Popüler Yeniler
Reklamlar
Reklamlar

MESAJ!.. "BAKAN VE GENELKURMAY BAŞKANI AYNI ANDA İSTİFA ETTİ"

04 Ekim 2017

MESAJ!.. "BAKAN VE GENELKURMAY BAŞKANI AYNI ANDA İSTİFA ETTİ"

2 ASKER KAZADA ÖLDÜ, BAKAN VE GENELKURMAY BAŞKANI İSTİFA ETTİ

Hollanda Savunma Bakanı Jeanine Hennis ve Genelkurmay Başkanı Tom Middendorp, Birleşmiş Milletler (BM) adına Mali'de görev yapan iki askerin kaza sonucu yaşanan patlama nedeniyle yaşamını yitirmesinde siyasi sorumluluğu bulunduğu gerekçesiyle istifa etti.

Temmuz 2016'da Kidal kasabasındaki bir operasyon sırasında, kaza sonucu 60 milimetrelik bir havan topunun infilak etmesi sonucu iki asker yaşamını yitirmiş, bir asker de ağır yaralanmıştı. Kaza ile ilgili olarak Hollanda Güvenlik Araştırma Konseyi'nin (OVV) hazırladığı rapor geçen hafta açıklandı.

RAPORA GÖRE SORUMLULUK SİYASİ OTORİTEDE

BBC Türkçe'nin haberine göre raporda, Mali'deki Hollanda görev kuvvetinin güvenlik konusunda ciddi eksikleri bulunduğu belirtildi.

Birliğin, tıbbi donanım konusunda da yetersiz olduğuna işaret edilen raporda, sorumluluğun siyasi otoriteye ait olduğu vurgulandı. Konsey'in raporu, Salı günü Hollanda Meclisi'ndeki genel görüşmede ele alındı. Meclisteki partilerin büyük bölümü Savunma Bakanı Hennis'e sert eleştiriler yöneltti.

Rapor konusunda bakanlığın Haziran ayında bilgilendirilmesine karşın, Jeanine Hennis'in gerekli adımları atmadığı belirtildi.

SAVUNMA BAKANI İSTİFA ETTİ

Hollandalı bakan, "Doğru, tuhaf davrandım. Ama ben de bir insanım" dedi.
Savunma Bakanı, mecliste eleştirileri yanıtladıktan sonra istifasını şu sözlerle açıkladı:

"Geçen yıl Mali'de meydana gelen kaza ile ilgili siyasi sorumluluğum var. Bütün sorumluluğu üstleniyor ve görevimden ayrılıyorum."

GENELKURMAY BAŞKANI DA İSTİFA ETTİ

Hollanda Ordusu'nun bir numaralı ismi olan General Tom Middendorp da, Mali'de bazı hatalar yapıldığını ancak silah arkadaşlarının riske atılmasına izin vermediklerini savundu.

"İhmalkarlık" suçlamalarını içine sindiremediğini belirten General Mideendorp da, görevinden ayrıldığını duyurdu.

Kaynak: Yeniçağ