Reklamlar
Popüler Yeniler
Reklamlar
Reklamlar

EY MİLLET!.. SAKIN OLA BUNLAR ÇOCUKLARIMIZI BORÇLANDIRMASINI!...

04 Ekim 2017

KARAR: GELECEĞİMİZ İPOTEKTE

Son dönemde AKP'nin ekonomi politikaları ve bütçe dengeleri hakkındaki çarpıklıklara dikkat çeken KARAR yazarı İbrahim Kahveci, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yurttaşlardan yastık altı altınları istediği son çıkışının ardından yazdığı "Bilezikleri bile topluyorsak" başlıklı yazısında, AKP'nin nasıl gizlice hazineyi borçlandırdığını ve ülkenin geleceğinin ipotek altına alındığını yazdı.

KARAR yazarı AKP'nin ekonomi politikasını özetledi: Geleceği satıp gizlice borçlanıyor.

Aslında bütün varlıkları topluyoruz, ama bu arada da işlerimizi de para vermeden yaptırıyoruz. Tarlamızı sürdürüyoruz ama “hesabı oğlum ödeyecek” diyoruz. Çit yaptırıyoruz ama parasını “torunum ödeyecek” diyoruz.

Kahveci'nin yazısında verdiği detaylar şöyle:

"ELDE AVUÇTA NE VARSA GİDİYOR"

Evde ne var ne yoksa topluyoruz. Kimin cebinde ne kadar para varsa...Kimin kolunda ne kadar bilezik varsa...Kimin yastık altı birikimi varsa, getirin diyoruz. Ayrıca evin bütün varlıklarını da teminat göstererek borç arıyoruz. Pasifinde borç bulunmayan bir varlık evimiz. O nedenle çok düşük faizle borç bulmayı umut ediyoruz. Gerçi evimizi ilk yapan büyüklerimiz de “başımızı sokacak bir yerimiz olsun” umudu ile yapmışlardı bu yapıları."

"ÇOCUKLARIMIZI BORÇLANDIRIYORUZ"

Aslında bütün varlıkları topluyoruz, ama bu arada da işlerimizi de para vermeden yaptırıyoruz. Tarlamızı sürdürüyoruz ama “hesabı oğlum ödeyecek” diyoruz. Çit yaptırıyoruz ama parasını “torunum ödeyecek” diyoruz. Kısaca ne var ne yoksa topluyoruz... Kısaca ne kadar taahhüt verebiliyorsak veriyoruz...

"GELECEĞİMİZİ SATIYORUZ"

Ben bu iki hamleye:
1-Gelecek satışı
2-Gizli borçlanma diyorum.

"BORÇLAR GİZLENİYOR"

Önceki gün Türkiye Varlık Fonu (TVF) Başkanı Himmet Karadağ’ın açıklamalarını okuduğumda fonun nasıl faaliyet göstereceğini daha net anladım. Ülkenin eskiden yapılan birikmiş değerleri bir havuzda toplanıyor. Ve bu varlıklar üzerinden -daha uygun olacağı iddia edilen- dış borçlanmalar yapılacak. Ama bu borçlar devletin resmi hesabında görülmeyecek.

"DURUM AĞIR"

Eski büyüklerimizin yapmış olduğu varlıkları ipotek ederek borçlanacağız. Zaten eski büyüklerimizin 70 milyar dolarlık varlıklarını özelleştirme ile sattık. Şimdi satmayacağız; teminat gösterip borçlanacağız.

"ÖZAL'LA BAŞLADI"

"İşte orada “oğlum gelecek; torunum ödeyecek” formüllerini keşfettik. Aslında bu formülü geçmişte Mesut Yılmaz uygulamıştı. 4-6 cent arasında maliyeti olan elektrik üretimine, hazine garantileri vererek yatırımlar gerçekleştirmişti. Ama o santrallere verilen hazine garantileri 15-20 centlere varıyordu. Hatta bir kaç santralde hazine garantisinin 25-27 centlere dahi çıktığı kamuoyuna yansımıştı.

Evet, tek kuruş para vermeden yol-köprü-havalimanı ve şehir hastaneleri yaptırıyoruz. Ama bunlara verilen hazine garantilerinin gelecek yıllarda bizi nereye götüreceğinin tek bir hesabı yok..."

"PARAMIZ GİDİYOR"

"Şimdi de altın işi çıktı. Kolunuzdaki bileziği, yastık altındaki altınlarınızı getirin diyoruz. Bunları ekonomiye kazandıralım diyoruz. Yani bütün parayı topluyoruz.
İyi ama bu paralar ile ne yapacağız? Mesela 70 milyar dolar civarında eski kamu mallarını sattık ve köprü-yol mu yaptık? Şehir hastanelerini mi yaptık? Özel sektörün daha iyi şartlarda çalışması için büyük kolaylıklar getirecek altyapıyı mı hazırladık?"

Açıkçası bilgi üzerinden, gelecek üzerinden ve geçmişin değerleri üzerinden toplanan paraların tüketime ve betona gitmesinden ürküyorum."

Kaynak: Cumhuriyet